2024-02-08

Ekologiškas kuras: biodyzelinas iš naudoto kepimo aliejaus

Biodyzelino gamyba iš naudoto kepimo aliejaus (UCO – used cooking oil) yra modernus ir ekologiškas sprendimas siekiantiems pereiti prie tvarių ir aplinkai nekenksmingų energijos šaltinių. Šis biodyzelino gamybos būdas yra daugiau, nei tik atsinaujinanti alternatyva iškastiniam kurui – kartu šis procesas padeda efektyviau tvarkyti atliekas. Vis dėlto, rinkoje dar nepakankamai kalbama apie naudoto kepimo aliejaus pavertimą biodyzelinu. Laikas į šį procesą, jo naudą, iššūkius ir poveikį aplinkai bei ekonomikai pažvelgti iš arčiau.

Biodyzelinas ir jo svarba

Biodyzelinas yra atsinaujinantis, biologiškai skaidus kuras, gaminamas iš augalinių aliejų, gyvulinių riebalų arba panaudoto kepimo aliejaus. Tai švaresnis iš naftos gaminamo dyzelinio kuro pakaitalas. Biodyzelinas gali būti naudojamas dyzeliniuose varikliuose be modifikacijų, todėl tai yra universalus ir prieinamas alternatyvus kuras.

Sistemingas perėjimas prie biodyzelino turi daug potencialo – taip būtų galima sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, sumažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro bei skatinti energetinę nepriklausomybę. Biodyzelinas iš naudoto kepimo aliejaus pagaminamas keturiais pagrindiniais etapais:

 1. Naudoto kepimo aliejaus surinkimas ir apdorojimas
  Pirmiausia naudotas kepimo aliejus surenkamas iš restoranų, maisto gamybos įmonių ir namų ūkių (gyventojų). Tuomet surinktas aliejus apdorojamas, kad iš jo būtų pašalintos maisto dalelės ir vanduo, mat šios priemaišos gali trikdyti biodyzelino gamybos procesą.
  Biomotorai teikia aukščiausio lygio surinkimo paslaugą Baltijos šalių rinkoje.
 2. Transesterifikacija
  Panaudotas kepimo aliejus cheminio proceso dėka paverčiamas biodyzelinu. Jo metu aliejus apie 60 °C temperatūroje reaguoja su alkoholiu (dažniausiai metanoliu), dalyvaujant katalizatoriui (pvz., natrio hidroksidui arba kalio hidroksidui). Reakcijos metu susidaro du produktai: biodyzelinas (metilo esteriai) ir glicerolis.
 3. Atskyrimas ir gryninimas
  Po transesterifikacijos mišiniui leidžiama nusistovėti, kol susidaro du sluoksniai: viršutiniame sluoksnyje atsiskiria biodyzelinas, o apatiniame sluoksnyje nusistovi glicerolis ir kiti šalutiniai produktai. Biodyzelino sluoksnis atskiriamas ir toliau valomas plaunant vandeniu, kad būtų pašalinti likę katalizatoriai, muilas ir alkoholis.
 4. Kokybės tikrinimas ir naudojimas
  Paskutinis žingsnis atliekamas siekiant užtikrinti, kad biodyzelinas atitiktų pramonės standartus ir specifikacijas, skirtas naudoti dyzeliniuose varikliuose. Sertifikuotas biodyzelinas gali būti naudojamas grynas arba sumaišytas su dyzelinu bet kokia proporcija.

Naudoto kepimo aliejaus panaudojimas biodyzelino gamybai turi ilgalaikių naudų:

 • Atliekų mažinimas
  Efektyviai suvaldomas ir mažinamas naudoto kepimo aliejaus atliekų kiekis. Kitu atveju šios atliekos galėtų patekti į sąvartynus, nuotekų sistemas ar vandens telkinius ir turėtų žalingą poveikį.
 • Nauda aplinkai
  Biodyzelinas, pagamintas iš naudoto kepimo aliejaus, turi mažesnį anglies dvideginio pėdsaką, nei iškastinis kuras. Jis išskiria mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir teršalų, todėl oras yra švaresnis, o aplinka – sveikesnė.
 • Ekonominiai pranašumai
  Biodyzelino gamybai pasitelkiant naudotą kepimo aliejų, galima sumažinti degalų sąnaudas ir sukurti ekonomišką alternatyvą tradiciniam dyzelinui.

Iššūkiai ir ateities perspektyvos

Nepaisant daugybės privalumų, gaminant biodyzeliną iš naudoto kepimo aliejaus susiduriama su keliais iššūkiais, tarp kurių – logistika ir būtinybė surinkti pakankamą naudoto kepimo aliejaus kiekį tam, kad būtų patenkinta paklausa. Nemažai iššūkių kelia ir poreikis užtikrinti stabilią žaliavos kokybę, technologiniai bei reglamentavimo sunkumai. Be to, norint plačiai naudoti biodyzeliną, labai svarbu tinkamai informuoti vartotojus ir pramonės šakų atstovus apie šį produktą ir jo naudas.

Nepaisant šių sunkumų, biodyzelino gamybos iš panaudoto kepimo aliejaus ateitis atrodo daug žadančiai – ypač stebint vykdomus tyrimus ir technologinę pažangą, kuri ateityje leis dar labiau pagerinti efektyvumą ir sumažinti gamybos išlaidas.

Biodyzelino gamyba iš naudoto kepimo aliejaus leidžia efektyviai panaudoti atsinaujinančius išteklius. Globaliai visuomenei ir toliau siekiant tvarumo, biodyzelinas iš naudoto kepimo aliejaus išsiskiria kaip perspektyvi ir aplinką tausojanti alternatyva tradiciniams degalams.

Atgal į sąrašą